JAK UGOTOWAĆ BULION.

 

Bulion powinien być obowiązkowy w każdej kuchni. Mając go zawsze pod ręką, skrócicie czas przygotowywania wielu popularnych potraw takich jak zupy, gulasze, sosy czy risotto. 

Jak wybrać mięso do bulionu?

Prawdopodobnie tyle osób, ile czyta ten tekst ma swój przepis na bulion i każdy gotuje go trochę inaczej, ale ogólne zasady są niezmienne. Najpierw banał: kupujcie wysokiej jakości składniki. Jeżeli gotujecie bulion mięsny zadbajcie o świeże mięso. Z mrożonego zazwyczaj powstaje nieco mętny wywar. Z wołowiny czy cielęciny najlepiej nadają się dość chude kawałki mięsa z przednich części tuszy, najlepiej z chowu ekologicznego lub od lokalnych hodowców. Warzywa starajcie się kupować na bazarach lub u lokalnych dostawców, zaprzyjaźnionych rolników. Naprawdę czuć w smaku różnicę.

Jak długo gotować bulion?

Po drugie wartościowy, esencjonalny wywar musi się długo gotować. Wywar powinien „pyrkać” czyli gotować się na bardzo wolnym ogniu – w sumie przez ok 3 godziny. Warto również zadbać o odpowiednie przyprawy: ziele angielskie, liść laurowy, pieprz ziarnisty i lubczyk. Uważajcie na początku z solą, ponieważ z długo gotowanego rosołu wyparowuje cześć płynu, trzeba go na początku solić z umiarem, a po ugotowaniu ewentualnie dosolić.

Czym różni się rosół od bulionu?

Warto w tym miejscu zwrócić również uwagę na różnicę między rosołem a bulionem, który jest bardziej skoncentrowaną, bardziej esencjonalną wersją wywaru, gotowaną nieco dłużej niż sam rosół. Dodatkowo rosół to zawsze wywar z mięsa (kurzego, wołowego) i warzyw. Za to bulion może być tylko warzywny, mieszany czy nawet rybny.

Na koniec pamiętajcie o przecedzeniu wywaru, można również go odtłuścić, zdejmując nadmiar tłuszczu po ostudzeniu. Smak bulionu można dodatkowo wzbogacić różnymi dodatkami, na przykład suszonymi grzybami lub śliwkami, czosnkiem, zielem angielskim, jałowcem czy ewentualnie małą gałązką lubczyku.

Jak przechowywać bulion?

Tak przygotowany i wystudzony bulion najlepiej zamrozić. Świetnie do tego nadają się woreczki lub foremki do lodu. Mamy wtedy niewielkie porcje, które możemy w dowolnych ilościach rozmrażać. Kostki bulionu można przechowywać w zamrażalniku przez ok. 4 tygodnie. Innym sposobem przechowywania bulionu  jest przelanie go do słoików. W tym celu świeżo zdjęty z ognia, gorący bulion należy przelać do wyparzonych słoików o pojemności ok. 250 ml.

 

Zachęcamy Was do gotowania bulionu w większych ilościach. Potem przygotowanie pysznej zupy krem, risotto czy gulaszu zajmuje naprawdę chwilę. A dzięki esencjonalnemu wywarowi, nasze danie zyskują dodatkowy smak.

 

Scroll Up