ZDROWY STYL ODŻYWIANIA

 

Często słyszymy, że zdrowe odżywianie wymaga dużo czasu, odpowiednich przygotowań, gotowania 5 posiłków dziennie, gromadzenia przedziwnych i egzotycznych składników. Większości z nas kojarzy się to z mega wyzwaniem, na które nikt z nas nie ma siły i ochoty pośród tak wielu codziennych obowiązków. Czy rzeczywiście tak musi być?

JEMY TO, CO ZNAMY.

Sama kiedyś przekonywałam wszystkich i samą siebie, że szybciej jest zrobić przysłowiowego schabowego z ziemniakami niż zdrowy obiad, zwłaszcza, że nie wiedziałam, co to właściwie znaczy… Szybko jednak przekonałam się, że jest to  po prostu kwestią naszych przyzwyczajeń. Nasze mamy robiły schabowe, więc świetnie znamy ich smak z dzieciństwa, a przede wszystkim znamy na pamięć przepis i potrafimy go zrobić z zamkniętymi oczami. Dlatego i tylko dlatego przygotowywanie go idzie nam szybko i sprawnie.

TRADYCYJNA KUCHNIA JEST CZASOCHŁONNA

Jeśli jednak przyjrzeć się dokładniej, to okazuje się, że nie jest to takie proste i szybkie. Weźmy na przykład tego nieszczęsnego schabowego;-) Pokroić mięso, odpowiednio potłuc 6-8 sztuk kotletów na rodzinę, doprawić, obtoczyć w mące, jajku, a potem jeszcze w bułce tartej! Smażenie wielu sztuk, na 2 patelnie? Czy może zmienianie oleju na kolejne partie! Mamy kotlety! A gdzie ziemniaki?  Obrać, pokroić, ugotować. A surówka? Buraczki??? Trzeba buraki ugotować, ewentualnie upiec, potem zetrzeć na tarce, znowu doprawić… O zupie to już nawet nie wspomnę. Policzcie ile to jest czynności, ile czasu wam to zajmuje? Zastanówcie się, ile czasu robiłybyście takie danie, gdybyście widziały taki przepis pierwszy raz?

COKOLWIEK ROBISZ NOWEGO, NA PEWNO BĘDZIE TRUDNO NA POCZĄTKU

Jeśli decydujecie się zrezygnować z wieloletniej rutyny i zacząć gotować inaczej, zacząć korzystać z innych składników, to na początku na pewno nie będzie łatwo. Na pewno wiele nowych smaków, połączeń różnych składników nie będzie dla was oczywiste ani może nawet smaczne! I to jest zupełnie normalne.  Warto dać czas sobie i swojej rodzinie. Przypomnijcie sobie, jak wasze dzieci uczyły się jeść, co oznacza, że nie tylko uczyły się brać jedzenie do rączki, wkładać je bo buzi i gryźć. One uczyły się również nowych smaków, faktur i zapachów jedzenia. Dajcie sobie czas na przestawienie się na inny styl gotowania, na inne składniki w domu, na nowe połączenia smakowe. Pozwólcie, aby wytworzyła się w was „nowa” rutyna i pierwsza odpowiedź na pytanie: co dzisiaj zrobię na obiad, to było kaszotto z kurczakiem, marchewką i groszkiem😊 Bardzo tradycyjne składniki, macie je w większości w swoich domach, ale nieoczywiste połączenie. Zdrowe, smaczne no i przede wszystkim duże szybsze niż schabowy!

TO WY USTALACIE SWÓJ STYL ODŻYWIANIA I ŻYCIA

Pamiętajcie, że nie ma jednego przepisu na zdrowy styl odżywiania się, czy w ogóle zdrowy styl życia. Jest to kwestia naszych indywidualnych wyborów, które odzwierciedlają nasze preferencje, kulturę, tradycje i budżet. Nie starajcie się więc nikogo naśladować, szczególnie osób modnych czy medialnych. Macie swoją intuicję i sami możecie stworzyć swój styl, który da wam radość, spełnienie i przede wszystkim zdrowie! 

Scroll Up